Saat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

03.12.2018
A+ A-
Saat Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saat hem kadın hem erkeklerin en önemli aksesuarıdır. Eskiden saati sadece zaman kavramı için kullanırken şimdilerde aksesuar özelliği çok daha ön planda. Aynı zamanda işlevseldir, formuyla, taşlarıyla, kordonuyla ve görüntüsüyle stilimizin tamamlayıcısıdır. Kolumuzda bir bileklik gibi bizi sarar. Saatin zarafeti ve değeri bizim için bu yüzden çok önemlidir.

 

Peki ya saat alırken nelere dikkat etmeliyiz? Saat seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıraladık..

 

Saatin Özellikleri ve Fonksiyonellik

İlk olarak hangi tarz kol saati istediğinize karar vermelisiniz. Kol saatinden beklentilerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Su geçirmezliği, takvim, alarm ya da kronometre gibi fonksiyonları kullanmak istiyorsanız ona göre bir saat seçmeniz gerekir.

Saatin Materyali

İkinci nokta; bazı saat materyalleri kolunuzda alerjiye sebep olabilir. Çelik ya da aliminyum gibi materyaller cildinizde alerjiye ve buna bağlı olarak reaksiyona neden olabilir. Bu tarz durumlarda titanyum ya da silikon gibi alerjiye sebep olmayacak materyalleri satın alabilirsiniz. Saatlerde ağırlık sizin için önemliyse ve hafif bir saat istiyorsanız silikon, kauçuk ya da titanyum kol saatlerini tercih edebilirsiniz.

Dayanıklılık

Paslanmaz ve yıpranmaz kol saati satın alacaksanız aliminyum ve paslanmaz çelikten yapılmış kol saatlerini tercih etmelisiniz. Bu tarz kol saatlerini uzun yıllarca kullanabilirsiniz. Ayrıca saat alırken yalnızca kasa cinsi değil kordonun materyali de dikkate alınmalıdır. Su geçirmezliği de saatin mekanizması ve dayanıklılığı açısından son derece önemlidir.

Saatin Estetiği

Saatin estetiği günümüzde işlevinden daha ön plandadır. Öncelikle giyim zevkiniz ve stiliniz doğrultusunda bir saat seçmelisiniz. Saati nerelerde kullanacağınızı da belirlemelisiniz. Örneğin; düğün, nişan, kokteyl ve gala gibi özel geceler için altın, gümüş, swarovski taşlı ve gösterişli saatleri tercih edebilirsiniz. Ama genel olarak sadeliği seçen biriyseniz ve günlük hayatta saat kullanacaksanız spor klasik modelleri almanızı tavsiye ederiz. Renk seçiminde de her renkle uyabilecek nötr renkleri ön planda tutmalısınız.